modularpro.lighting

برای مشاهده وب سایت مدولار پرو اینجا کلیک نمایید

/files/icons/magnet_icon.png

مدار در چراغ خطی

مدار الکترونیکی در راه اندازی چراغ از نکات بسیار مهم در ایجاد نور خطی می باشد و کیفیت اجزا داخلی در عمر مدار بسیار تاثیرگذار می باشد.

مدار الکتریکی

مدار الکتریکی یک مسیر بسته ای است که از یکسری قطعات الکتریکی تشکیل شده است. قطعات اصلی متشکل در مدار الکتریکی به شرح زیر است:

  • منبع تغذیه و یا باطری
  • مدار: یک ماده رسانا که ارتباط دهنده بین قطعات الکتریکی است و از جنس رسانا(معمولاً از مس) می‌باشد
  • قطعاتی که در مسیر مدار قرار گرفته اند از قبیل: خازن، مقاومت، دیود، القاگر و ...

انواع مدار الکتریکی:

  1. مدار ساده: از یک لامپ و یک باتری و دو تیکه سیم تشکیل شده است.
  2. مدار متوالی و یا سری: به آن مدار خطی گفته می‌شود که از یک منبع جریان و عناصر خطی مانند مقاومت تشکیل شده و جریان از قطعات به ترتیب می گذرد.
  3. مدار موازی: این مدار از یک منبع تغذیه تعدادی قطعات که به صورت موازی به هم متصل شده‌اند تشکیل شده و به صورت همزمان جریان از آنها عبور می کند و قابل ذکر است که گفته شود ولتاژ در آنها با هم برابر است.
  4. مدار سری موازی مداری: هم بصورت سری و هم بصورت موازی بهم متصل شده اند و تمامی آنها در یک مسیر و بدون گسستگی در یک مدار قرار گرفته اند.

مدار الکتریکی درایور( راه‌انداز LED):

اگر بخواهیم ال ای دی را با یک کلید سوئیچینگ روشن و یا خاموش کنیممی توانیم طبقات خروجی هر دو گیت منطقی TTL و CMOS را به عنوان منبع تغذیه به آند یا کاتد LED وصل کرد. در مواردی که از تعداد بیشتری از LED به صورت همزمان راه‌اندازی کنیم، باید از قطعات گسسته استفاده کنیم. بنابراین یک راه برای راه‌اندازی چند LED،برای برای محدود کردن جریان باید از ترانزیستورهای NPN یا PNP به عنوان سوئیچ استفاده کرد. 

قبل از آنکه نوری در ال ای دی نور خطی تشکیل شود باید جریانی از آن  عبور کند.  نکته خیلی مهم این ست که در چراغ خطی های مدولار پرو برخلاف نور خطی های دیگر که از ولتاژ ثابت بهره مند هستند از جریان ثابت برخوردار می باشند و به گونه ای در مدار قرار می گیرند که جریان ثابتی از آن عبور کند. وابسته به جریان است و شدت نور خروجی، با جریان مستقیم گذرنده از آن نسبت مستقیم دارد،  تولید شود، باید جریان از آن بگذرد. در چراغ خطی مدولار پرو ولتاژ متغیر است.

همانطور که گفته شد در چراغ خطی داشتن جریان ثابت به طور دائم در درایور ال ای دی از نکات مهم می باشد که به جریانی که در هر درایور ال ای دی موجود می باشد دارای تلرانس+5% و -5% است. بطوریکه روی هر درایور ال ای دی یک برچسب چاپ شده مقدار جریانی که در آن می‌توانند وجود داشته باشد را نوشته دارای تلرانس ۵ درصد می باشد. به عنوان مثال جریان ۱۵۰۰ میلی آمپر روی برچسب نوشته باشد جریانی که ال ای دی می تواند داشته باشد در محدوده ۱۴۲۵ تا ۱۵۷۵ میلی آمپر است.