modularpro.lighting

برای مشاهده وب سایت مدولار پرو اینجا کلیک نمایید

/files/icons/magnet_icon.png

اطلاعات فنی چراغ خطی

مدار در چراغ خطی

مدار الکترونیکی در راه اندازی چراغ از نکات بسیار مهم در ایجاد نور خطی می باشد و کیفیت اجزا داخلی در عمر مدار بسیار تاثیرگذار می باشد.

مدار الکتریکی

مدار الکتریکی یک مسیر بسته ای است که از یکسری قطعات الکتریکی تشکیل شده است. قطعات اصلی متشکل در مدار الکتریکی به شرح زیر است:

 • منبع تغذیه و یا باطری
 • مدار: یک ماده رسانا که ارتباط دهنده بین قطعات الکتریکی است و از جنس رسانا(معمولاً از مس) می‌باشد
 • قطعاتی که در مسیر مدار قرار گرفته اند از قبیل: خازن، مقاومت، دیود، القاگر و ...

انواع مدار الکتریکی:

 1. مدار ساده: از یک لامپ و یک باتری و دو تیکه سیم تشکیل شده است.
 2. مدار متوالی و یا سری: به آن مدار خطی گفته می‌شود که از یک منبع جریان و عناصر خطی مانند مقاومت تشکیل شده و جریان از قطعات به ترتیب می گذرد.
 3. مدار موازی: این مدار از یک منبع تغذیه تعدادی قطعات که به صورت موازی به هم متصل شده‌اند تشکیل شده و به صورت همزمان جریان از آنها عبور می کند و قابل ذکر است که گفته شود ولتاژ در آنها با هم برابر است.
 4. مدار سری موازی مداری: هم بصورت سری و هم بصورت موازی بهم متصل شده اند و تمامی آنها در یک مسیر و بدون گسستگی در یک مدار قرار گرفته اند.

مدار الکتریکی درایور( راه‌انداز LED):

اگر بخواهیم ال ای دی را با یک کلید سوئیچینگ روشن و یا خاموش کنیممی توانیم طبقات خروجی هر دو گیت منطقی TTL و CMOS را به عنوان منبع تغذیه به آند یا کاتد LED وصل کرد. در مواردی که از تعداد بیشتری از LED به صورت همزمان راه‌اندازی کنیم، باید از قطعات گسسته استفاده کنیم. بنابراین یک راه برای راه‌اندازی چند LED،برای برای محدود کردن جریان باید از ترانزیستورهای NPN یا PNP به عنوان سوئیچ استفاده کرد. 

قبل از آنکه نوری در ال ای دی نور خطی تشکیل شود باید جریانی از آن  عبور کند.  نکته خیلی مهم این ست که در چراغ خطی های مدولار پرو برخلاف نور خطی های دیگر که از ولتاژ ثابت بهره مند هستند از جریان ثابت برخوردار می باشند و به گونه ای در مدار قرار می گیرند که جریان ثابتی از آن عبور کند. وابسته به جریان است و شدت نور خروجی، با جریان مستقیم گذرنده از آن نسبت مستقیم دارد،  تولید شود، باید جریان از آن بگذرد. در چراغ خطی مدولار پرو ولتاژ متغیر است.

همانطور که گفته شد در چراغ خطی داشتن جریان ثابت به طور دائم در درایور ال ای دی از نکات مهم می باشد که به جریانی که در هر درایور ال ای دی موجود می باشد دارای تلرانس+5% و -5% است. بطوریکه روی هر درایور ال ای دی یک برچسب چاپ شده مقدار جریانی که در آن می‌توانند وجود داشته باشد را نوشته دارای تلرانس ۵ درصد می باشد. به عنوان مثال جریان ۱۵۰۰ میلی آمپر روی برچسب نوشته باشد جریانی که ال ای دی می تواند داشته باشد در محدوده ۱۴۲۵ تا ۱۵۷۵ میلی آمپر است.

اجزای تشکیل دهنده چراغ خطی

هر چراغ یا منبع نوری از نورخطی گرفته تا چراغ اسپات لایت یا چراغ  های فضای خارجی از 5 جزء زیر تشکیل شده است:

 • منبع نوری

منبع نوری می تواند یک لامپ تنکستن ساده،لامپها های فلئورسنت،هالوژن ها یا ال ای دی باشد. به علت بازده نوری (lm/w) بالای چراغهای ال ای دی و سهولت کار با آنها امروزه اغلب از منبع نوری ال ای دی بسیار متداول کشته است. به طور مثاسنسل یک لامپ 100 وات تنکستن به مقدار 1250 لومن شار نوری دارد و همچنین یک لامپ فلورسنت 100 وات حدود 5500 لومن، در حالیکه این مقدار برای یک ال ای دی با همان توان 100 وات حداقل 8000 لومن می باشد. این به معنای بازده بسیار بالاتر این قبیل چراغها می باشد. قابل ذکر است شرکت های پیشتاز در تکنولوژی ال ای دی توانسته اند به بازده های بالاتر در حدود 220 لومن بر وات در مقیاس تجاری برسند. در نور خطی از  ماژول های ال ای دی های با کیفیت استفاده شده که در سایز های مختلف طراحی شده و طبق در خواست مشتری با سایز دلخواه در اختیار مشتریان قرار می گیرد

از حیث فیزیکی از آنجا که منابع نوری ال ای دی اغلب به صورت یکطرفه نور می دهند (زاویه پخش نور حدود 120 درجه) نسبت به سایر لامپ ها که به صورت omni  (زوایای پخش نور بالای 270 درجه) می باشند به فضای کمتری در هوزینگ چراغ لازم دارند. به زبان دیگر با چراغی کوچکتر و متعاقبا ارزانتر می توان به میزان نور مورد نظر رسید.

 • منبع تغذیه

مسئولیت اصلی منبع تغذیه که با نامهای پاور ساپلای، درایور و یا ترانس نیز خوانده می شود، تغییر و تنظیم میزان ولتاژ و شدت جریان مورد نیاز منبع نوری از ولتاژ ورودی می باشد. در انتخاب منبع تغذیه باید به این نکته توجه کرد که توان نامی آن حتما باید از توان مصرف کننده (مثلا ال ای دی) بیشتر باشد در عین حال  در مصرف کننده های جریان ثابت با مدار سری شدت جریان نامی خروجی درایور و در مدارهای ولتاژ ثابت ولتاژ خروجی ترانس بهتر است از جریان و ولتاژ اسمی مصرف کننده کمتر باشد. برای مثال برای یک LED با توان 10w و جریان نامی 300mA  بهتر است درایوری با حداکثر توان 12 وات و شدت جریان 260mA انتخاب کرد.

علاوه بر تغییر ولتاژ و جریان، منابع تغذیه وظایف دیگری نیز دارند که به صورت آپشنال در انواع آنها تعبیه شده است. برای مثال کنترل ولتاژ ورودی، کنترل جریان خروجی، کنترل دمای داخل چراغ، کنترل اتصالی در مدار خروجی و... . بدیهی است که درایوری که مجهز به آپشنهای فوق باشد طول عمر بیشتری نسبت به سایرین دارد زیرا به محض خارج شدن هر یک از پارامتر های مورد نظر مثل ولتاژ و شدت جریان و دما و ... از محدوده مورد نظر درایور جریان را قطع و مانع از رسیدن آسیب به خود و ال ای دی می شود.

از انواع دیگر منابع تغذیه می توان به مدلهای دیمر دار و یا انواع مجهز به باطری جهت روشنایی اضطراری اشاره کرد. درایور های دیمردار معمولا دارای دو سیم اضافه هستند که از طریق آن فرمان می گیرند. درایور های دیمر دار با پروتوکول 0-10 به صورت آنالوگ شدت جریان خروجی را نسبت به سیگنال 0 تا 10 ولت که از طریق ورودی مذکور به آنها متصل شده کار می کنند. بنابراین با یک دیمر 0-10 ولت می توان تعداد زیادی درایور را فرماندهی کرد. همچنین آنهایی که به پروتوکول DALI مجهز هستند به صورت دیجیتال (معمولا 64 بیت) کنترل می شوند و با هر کنترلر DALI می توان تعداد 64 درایور و در بعضی مدلها تا 128 چراغ را به صورت مجزا دیم کرد. نوع دیگر درایور های موجود نوع TRIAC میباشد. در این نوع درایور ها  کنترل جریان خروجی به نسبت جریان ورودی آنها تنظیم می گردد بنابراین در این درایور ها خبری از ورودی اضافی نیست و فرمان از طریق ولتاژ ورودی سنس میشود. دیمر مورد استفاده در این نوع همان دیمرهای معمولی مورد استفاده در لامپهای تنگستن است ولی باید توجه داشت که تعداد مجموع توان درایور های متصل به دیمر مذکور از توان دیمر بیشتر نباشد زیرا جریان مورد استفاده آنها مستقیما از دیمر می گذرد. 

 • بدنه چراغ

بهترین متریال جهت ساخت بدنه چراغ آلومنیوم می باشد. زیرا علاوه بر فرم پذیری آسان قابلیت هدایت گرمای بسیار خوبی دارد. در چراغهای خطی استفاده از مقاطع آلومنیومی اکسترود شده بهترین گزینه است.  در چراغهای اسپات استفاده از مقاطع اکسترود شده آلومنیومی که تراشکاری شده اند و همچنین قطعات آلومنیومی ریخته گری به روش دایکاست اجزای اصلی چراغ را تشکیل می دهند. قابل ذکر است در طراحی و ساخت بدنه با توجه به ابعاد آن و محل استفاده آن می توان از طیف گسترده ای از روش ها و متریال ها استفاده نمود ولی به طور کلی در انتخاب بدنه مناسب علاوه بر مسایل زیبایی شناسی باید به نکاتی توجه ویژه داشت که شامل این موارد می شود: 

 1. مساله حفاظت چراغ در مقابل نفوذ گرد و غبار و رطوبت علی الخصوص در چراغهای فضای خارجی که با شاخص IP  شناخته می شود.
 2. مقدار ظرفیت هدایت گرما به خصوص در مورد چراغهای با نور متمرکز بدین صورت که نرخ خروج گرمای تولید شده توسط منبع نوری و درایور آن با نرخ خروجی آن در دماهای زیر 60 درجه سانتیگراد به تعادل برسد. قابل ذکر است با هر 10 درجه دمای کمتر عمر نور خطی 2 برابر می شود. این مساله رابطه مستقیم به جنس بدنه و مساحت خارجی آن دارد. با استفاده از هیت سینک مناسب می توان کسری مقدار فوق را برای چراغ تامین کرد.  
 3. جاسازی درایور داخل چراغ: بطور کلی چراغ هایی که درایور یا منبع تغذیه آنها داخل چراغ تعبیه شده از حیث تعمیر و نگهداری به سایر آنها ارجحیت دارند البته در این موارد باید به تجمع گرمای تولید شده توسط ال ای دی بعلاوه درایور آن توجه ویژه داشت. 
 4. رنگ بدنه: بدنه یک چراغ خوب باید با رنگهای الکترواستاتیک یا پودری رنگ شده باشد تا علاوه بر زیبایی از آن درمقابل عوامل خورنده محافظت کند. همچنین آنادایز کردن  و آبکاری نیز می تواند جایگزین رنگ باشد.
 5. اتصال اجزا چراغ به یکدیگر: استفاده از انواع چسب جهت مونتاژ چراغ (به جز نوعی چسب سیلیکون که مسئولیت انتقال حرارت از ال ای دی به هیت سینک را دارد) به عنوان بدترین راه حل ساخت چراغ اکیدا توصیه نمی گردد زیرا چراغی که اجزایش با چسب به یکدیگر متصل شده قابلیت تعمیر ندارد. همچنین استفاده از انواع رزین در ساخت چراغ نیز آن را به یک محصول یکبار مصرف تبدیل می کند.
 • دیفیوزر

بسته به نوع چراغ نوع دیفیوزر مورد استفاده در آنها استفاده در آنها متفاوت می باشد. وظیه اصلی دیفیوزر کنترل پخش نور و محافظت منبع از ورود اجسام خارجی به داخل چراغ می باشد.

 1. در نور خطی دیفیوزر های پلی کربنات با مقاطه اکسترود شده به رنگ دوغی به علت قابلیت انعطاف و پخش نور بهترین گزینه هستند.
 2. در چراغ های اسپات معمولا از لنز های شیشه ای یا آکریلیک استفاده می شود. این نوع لنزها با توجه به زاویه خروج نور از آنها بسیار متنوع می باشند. در انتخاب لنز باید به این نکته توجه داشت که متریال آن باعث تجزیه نور خروجی نگردد و در طول عمر چراغ تغییر رنگ ندهد. 
 3. در نورهای اج لایت (edge light) ترکیب یک دیفیوزر دوغی اکرلیک و یک لایه ال جی پی (LGP: light guid panel) و لایه رفلکتور پشتی باعث بوجود آمدن سطحی روشن یکنواخت می گردد. ال جی پی یک ورق از جنس اکرلیک  و به صورت مشجر می باشد به طوریکه نور وارد شده از مقطع را به سمت سطح خود هدایت می کند. LGP ها به روش حکاکی با لیزر نیز ساخته می شوند به طوریکه تراکم نقاط لیزر شده در مرکز آنها که از منبع نور دور تر است بیشتر می باشد. شایان ذکر است در چراغهای edge light که به طور کامل در مقابل عوامل خارجی محافظت نشده اند (IP) و همچنین استفاده از رفلکتور ها و سایر اجزا بی کیفیت موجب تغییر رنگ نور و کاهش شدت نور آنها می شود.
 • رفلکتور

وظیفه رفلکتور متمرکز کردن و شکل دهی به نور خروجی از چراغ می باشد. جنس رفلکتور ها معمولا از فلزات آبکاری شده و یا انواع پلاستیک آبکاری شده مقاوم در برابر حرارت می باشد. رفلکتور ها در انواع چراغهای ترک لایت ریلی، دارک لایت و چراغهای سیلندری کاربرد دارند. در چراغهای اسپات استفاده از رفلکتور و دیفیوزر به صورت تواما بیهوده است زیرا اثر یکدیگر را خنثی می کنند. از مزایای استفاده از رفلکتور می توان به افزایش راندمان چراغ خطی (بازتاب نور تابیده شده به بدنه چراغ) و تجزبه نشدن نور خروجی نام برد. 

انتخاب چراغ اسپات مناسب

روشنایی با نور اسپات،نور اسپات یا نور نقطه ای برای نور دادن به محلی خواص یا روشن کردن یک نقطه دل خواه است که می‌توان نور را تفکیک کرد و نوری با زاویه تابش کمتر از 45 درجه را ایجاد کند. نور خطی اسپات متشکل از بدنه استوانه ای شکل با جنس آلومینیوم است که معمولا روی پایه ای U یا Y شکل متصل می شود . به کمک آن می تواند بروی پایه های بلند نصب شود . چراغ اسپات دارای قطر 6 میلی متر ، توان 100 تا 10000 وات است. به عنوان مثال نحوه تابش چراغ قوه یا چراغ برق یا پرژکتور می تواند مثالی برای چراغ اسپات باشد.

انتخاب نور خطی مناسب

مجموعه مدولارپرو با تولید طیف وسیعی از محصولات نور خطی با تنوع بالابه مشتریان این امکان میدهد که با قیمت مناسب با یک نور مناسب و دلخواه ، محیط خود را مدرن و شیک طراحی کنند.

نور خطی به سه طریق قابل نصب است:

 1.  نورخطی با نصب روکار
 2.  نور خطی با نصب توکار نور خطی با نصب به صورت آویز
 3. نور خطی آویز

نور خطی روکار Mounted Surface

این نوع از نورخطی به دلیل حذف پروفیل بسیار اقتصادی است ولی باید به این واقعیت اشاره کرد که چراغ خطی روکار کمتر از سایرین نور خطی مورد استفاده قرار می‌گیرند علت آن این است که در این مدل چراغ خطی که روی سقف و یا دیوار نصب می شود فریم آن کاملا مشخص است و امروزه این نوع چراغ نسبت به نور خطی های دیگر زیبایی بصری کمتری دارد و زیاد مورد پسند مصرف طراحان نیست. این مدل چراغ اغلب در فضای اداری، صنعتی، مسکونی در نمای ساختمان ها بکار گرفته می شود.

نور خطی روکار می توان به نور خطی ترکیبی LINUX اشاره کرد که در فروشگاه مدولار پرو با قیمت مناسب به فروش می رسد

نور خطی توکار Mounted Wall

این نوع از نورخطی در داخل دیوار نصب می‌شود و فریم آن اصلا مشخص نیست. از نورخطی توکار می‌توان به مدل ARENA SERIE و SERIE VANESA اشاره کرد که در فروشگاه مدولار پرو با قیمت مناسب به فروش می رسد.

نور خطی آویز

در این مدل نور خطی آویزان از سقف و به صورت معلق می باشد این مدل محبوب ترین مدل نصب می باشد. اغلب در کافه ها، میزهای اداری شیک، نمابشگاه ها و ... مورد استفاده قرار می گیرند.

مزیت نور خطی:

1 .طراحی آزادانه از تجهیزات روشنایی برای ایجاد نور از مزیت مهم ت نسبت به تجهیزات دیگر روشنایی می‌باشد.

2 .نور خطی به ما این امکان را می دهد که بدون اشغال کردن فضای زیاد و ایجاد نور مناسب در یک خط نسبتا باریک علاوه بر ایجاد نور یکنواخت با بازدهی بالا و طیف رنگی متفاوتی که ایجاد می کند و فضای وسیعی را روشنایی بخشد.

3 .ایجاد نور های متفاوت از نظر جلوه بصری و نیز رنگ های متفاوت از دیگر مزیت های نور خطی می‌باشد.

4 .نور خطی دارای نصب بسیار آسان است به طوری که هر کسی به راحتی می‌تواند آن را نصب کند. در برخی از مدل های چراغ خطی به آسانی و حتی در پایان کار حتی پس از زیبا سازی دیوار ها و سقف قابل نصب می باشند.

5 .امکان سایز کردن در آنها قابل امکان است.

خرید نور خطی

خرید این چراغ نسبت با توجه به مزیت آن نسبت به تجهیزات روشنایی دیگر از قبیل: کاربرد های متفاوت و نصب آسان و قابلیت سایز شدن ( امروزه مورد توجه معماران و طراحان نورپرداز قرار گرفته است)

فروشگاه اینترنتی مدولار پرو با توجه به تولید متنوع محصولات نور خطی و با کیفیت تمام، تجهیزات تولیدی خود را بدون واسطه و با قیمت مناسب این تجهیزات را در اختیار مشتریان عزیز قرار دهد. مشتریان محترم علاوه بر خرید به صورت حضوری و گرفتن مشاوره های لازم در خصوص نور پردازی و گرقتن قیمت می‌توانند از طریق سایت با توجه به متراژ و درخواست خود مدل محصول را انتخاب نموده و آن را به سبد کالا اضافه نمایند. برای خرید نور خطی ابن نکته را یادآور هستیم که واحد خرید نور خطی با طول 121 سانتی متر باشد و عرض ها در مدل های چراغ خطی متنوع می باشد که در هر محصول تمامی این خصوصیات به طور کامل ذکر شده است.

استفاده از نور خطی فضای وسیعی را با نور های متقاوت و خاص با بازدهی بالا را ایجاد کند.