modularpro.lighting

برای مشاهده وب سایت مدولار پرو اینجا کلیک نمایید

/files/icons/magnet_icon.png

CRI چیست؟

آشنایی با اندیس نمود رنگ 

 اندیس نمود رنگ (CRI) چیست؟

برای میزان کافی بودن نور موجود برای تشخیص رنگ‌ها از شاخصی به نام اندیس نمود رنگ که با علامت اختصاری CRI  نمایش داده می شود که از رنگ بین صفر و صد تعریف شده است.  با کمک نور خورشید چشم انسان می تواند تمامی رنگ ها را تشخیص دهد. با کمک اندیس نمود رنگ 100 تشخیص رنگ کامل است و با CRI صفر این امکان وجود ندارد.

در نتیجه نمود رنگ نور خورشید برای چشم انسان بهترین است. اندیس نمود که بهترین اندیس نمود رنگ ۱۰۰ و نوری که در آن تشخیص رنگ ناممکن باشد اندیس نمود رنگ صفر را خواهد داشت. نور خورشید دارای طیف نوری کامل است و در نتیجه امکان دیدن همه رنگ‌ها در زیر نور خورشید امکان‌پذیر است.

در چراغ هایی با  CRI پایین امکان دیدن رنگ واقعی اجسام امکانپدیر نیست و چراغ از کیفیت پایینی برخوردار است.

کاربرد چراغ با CRI بالا

چراغ‌هایی که دارای CRI بالایی هستند کاربرد فراوانی در محل های تجاری نظیر: گالری‌ها و نمایشگاه‌ها فروشگاه‌ها، بوتیک‌ها دارند. به دلیل اینکه این اماکن میتوانند محصصولات خود را با رنگ واقعی حقیقی خودشان به مشتریان خود نشان دهند. از دیگر موارد مصرف این نوع چراغ ها با اندیس نمود رنگی بالامی توان به موارد زیر اشاره کرد:

در صنایع نساجی،بیمارستان‌ها ، منازل، سوپر مارکت‌ها، موزه‌ها و ...

در چراغ خطی از ال ای دی های باکیفیت با اندیس نمود رنگی بالا استفاده شده که می توان نور با کیفیت و رنگ واقعی اجسام را نشان دهد.