modularpro.lighting

برای مشاهده وب سایت مدولار پرو اینجا کلیک نمایید

/files/icons/magnet_icon.png

اصطلاحات در نورپردازی

منحنی پخش نور

آشنایی با منحنی پخش نور در نورپردازی

برای مشخص کردن شدت نور انتشار یافته توسط منبع نوری، در در زوایای مختلف از منحنی پخش نور استفاده می شود. در نور نقطه ای (انتخاب چراغ اسپات)به دلیل متمرکز بودن نور این منحنی معنایی ندارد ولی در باقی منابع نوری می توان به شدت نور خروجی چراغ در زوایای مختلف دست یافت.

منحنی پخش نور یکی از انواع گراف برای نمایش منحنی پخش نور استفاده از منحنی قطبی است. این منحنی به این شکل است که خط های بسته ای در اطراف چراغ هستند که فاصله این خط تا چراغ در هر زاویه مشخص متفاوت می‌باشد و شدت نور در آن زاویه را نمایش می‌دهد.

 

lumen-lux-candle

اصطلاحات رایج در نورپردازی و دکوراسیون

شاخص MAC ADAM چیست

شاخص MACADAM  در نورپردازی چیست ؟

لامپ ها LED هایی که به طور انبوه تولید می شوند باید میزان رنگ آنها کنترل شود تا مشتریان ازاختلاف رنگ بین دو LED معترض نشوند. در اینصورت روند تولیدLED به گونه ای انجام می‌شود که با قرار دادن ماژول اختلاف رنگ بین تراشه ها و ماژولهای ساخته شده غیرقابل انکار است. با طراحی شاخص MAC ADAM فرآیند بررسی رنگ LED سریع تر انجام گرفت. این شاخص توسط دکتر MACADAM در سال 1942 نهادینه شد. با آزمایشات مختلف با مشاهده بصری تفاوت رنگی که قابل توجه باشد بین دو چراغ رنگی را مشاهده می کند. اکثر افراد این تفاوت رنگهای بین چراغها را نمی توانند تشخیص دهند ولی با این شاخص به راحتی این تفاوت رنگها قابل تشخیص است. چراغ خطی ها نیز از این قانون مستثنی نیستند و تفاوت نور نهایی ساتع شده از این منبع نوری بسیار کم و کاملا مشابه هم هستند.

یک خط تولید کننده ماژول LED کامل مجموعه ای از ماژولها را تولید می کند که در شاخصMAC ADAM کار می کند. بدین صورت هیچ تفاوتی بین خروجی ماژولها وجود نخواهد داشت. بنابراین LED هایی که از خط تولید خارج می شوند همه از یک رنگ برخوردار هستند و به طور کلی ماژولهای LED  که با شاخص MAC ADAM تولید می شوند تفاوت بین آنها داشته باشند بسیار جزیی است.

CRI چیست؟

آشنایی با اندیس نمود رنگ 

 اندیس نمود رنگ (CRI) چیست؟

برای میزان کافی بودن نور موجود برای تشخیص رنگ‌ها از شاخصی به نام اندیس نمود رنگ که با علامت اختصاری CRI  نمایش داده می شود که از رنگ بین صفر و صد تعریف شده است.  با کمک نور خورشید چشم انسان می تواند تمامی رنگ ها را تشخیص دهد. با کمک اندیس نمود رنگ 100 تشخیص رنگ کامل است و با CRI صفر این امکان وجود ندارد.

در نتیجه نمود رنگ نور خورشید برای چشم انسان بهترین است. اندیس نمود که بهترین اندیس نمود رنگ ۱۰۰ و نوری که در آن تشخیص رنگ ناممکن باشد اندیس نمود رنگ صفر را خواهد داشت. نور خورشید دارای طیف نوری کامل است و در نتیجه امکان دیدن همه رنگ‌ها در زیر نور خورشید امکان‌پذیر است.

در چراغ هایی با  CRI پایین امکان دیدن رنگ واقعی اجسام امکانپدیر نیست و چراغ از کیفیت پایینی برخوردار است.

کاربرد چراغ با CRI بالا

چراغ‌هایی که دارای CRI بالایی هستند کاربرد فراوانی در محل های تجاری نظیر: گالری‌ها و نمایشگاه‌ها فروشگاه‌ها، بوتیک‌ها دارند. به دلیل اینکه این اماکن میتوانند محصصولات خود را با رنگ واقعی حقیقی خودشان به مشتریان خود نشان دهند. از دیگر موارد مصرف این نوع چراغ ها با اندیس نمود رنگی بالامی توان به موارد زیر اشاره کرد:

در صنایع نساجی،بیمارستان‌ها ، منازل، سوپر مارکت‌ها، موزه‌ها و ...

در چراغ خطی از ال ای دی های باکیفیت با اندیس نمود رنگی بالا استفاده شده که می توان نور با کیفیت و رنگ واقعی اجسام را نشان دهد.