modularpro.lighting

برای مشاهده وب سایت مدولار پرو اینجا کلیک نمایید

/files/icons/magnet_icon.png

طراحی نورپردازی

طراحی نورپردازی نمای ساختمان

اهمیت طراحی و نورپردازی در ساختمانها

یکی از تاثیرگذارترین مورد برای جذابیت معماری ساختمانهای امروزی نورپردازی نمای ساختمان است که امروزه برای جلب مشتری جایگاه ویژه ای دارد. با طراحی و نورپردازی مناسب هنگام تاریکی شب می توان به ساختمان زیبایی شبانه ای به فضای آن بخشید. نهایتا بهتر است قسمتهایی از ساختمان نورپردازی شود که جلوه زیباتری به نما دهد. از موضوعات مهم دیگر نورپردازی، بهینه سازی مصرف انرژی برق است بنابراین جهت جلوگیری از هزینه های اضافی باید تصمیمات درستی اتخاذ کرد.  

جلوگیری از اتلاف انرژی در نورپردازی نمای ساختمان:

  1. راهکارهای اول اتلاف انرژی این است که به جای نورپردازی کل فضا، قسمتهایی که بیشتر قابل رویت هستند را در نظر بگیریم  و با این عملکرد باز هم میتواند در طراحی مناسب نما بسیار تاثیرگدار باشد.
  2.  راه کار بعدی  قرار دادن کلید یا سوئیچ برای چراغ ها است که در زمان غیر ضروری می‌توان آن ها را خاموش کرد.
  3.  به کارگیری لامپهای و چراغهای کم مصرف در انرژی و کاهش تاثیر گذار است.

نورپردازی نمای ساختمان چه نقشی در معماری دارد؟

نورپردازی معماری امروزه نقش اهمیت ویژه ای جهت زیباسازی نمای ساختمان دارد به طوریکه این عملکرد باعث بولد شدن زیبایی های بنا و دیده شدن بهتره مصالح بکاربرده شده در می شود. به برخی ساختمانها از طرف شهرداری اجازه نورپردازی داده نمی شود نور پردازی این ساختمانها با استفاده از LED (والواشر، ریسه شلنگی و نورخطی) ممکن پذیر است. نهایتا می‌توان ظاهر ساختمان را به روشنایی زیبایی تبدیل کرد همچنین باعث چشم نوازتر شدن ساختمان شود، استفاده این چراغ ها از طرف شهرداری بلا مانع است به همین دلیل مورد توجه بسیاری از معماران قرار گرفته است.

نکته ای که در طراحی و نورپردازی نمای بیرونی  بسیار حایز اهمیت است، استفاده از چراغ هایی است که دارای ضریب نفود پذیری در برابر رطوبت،  گرد و خاک را داشته (از کیفیت خوبی داشته و نیز در مقابل عوامل محیطی مقاوم) باشد.

نورپردازی خطی در نورپردازی نمای ساختمان

با توجه به اهمیت نورپردازی امروزه در طراحی فضای داخلی و خارجی یکی از مدرن ترین روش های  نورپردازی استفاده از نور خطی ها است. برای ایجاد فضا ساده و شیک که امروزه بسیاری از طراحان، از این نوع طرح مینیمال بسیار استقبال می‌کنند. طراحی با این نوع چراغها یک سبک مدرن را ایجاد کرده  همچنین فضا را بسیار جداب جلوه می‌نماید. این لامپها به گونه ای طراحی شده است که درون یک شکاف قرار می گیرد ب و سطحی در آن قرار گرفته در یک راستا باشد.

در خرید چراغی خطی چه مواردی را در نظر بگیریم :

نور خطی جهت نورپردازی دارای تنوع گوناگونی است، برای انتخاب ابتدا باید بدانید محل نصب این چراغ و ابعادی که می‌خواهید را مشخص نمایید. در مرحله بعدی باید به تمام مشخصات فنی این چراغ ها واقف شوید تا در آینده به مشکلاتی نظیر هزینه های اضافی و...  مواجه نشوید.